Data: 02.11.2023

Fundusze Europejskie na rzecz przedsiębiorczego Pomorza Zachodniego

" Fundusze Europejskie na rzecz przedsiębiorczego Pomorza Zachodniego" to instrument pomocowy dla przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego. Przedsiębiorstwa, które decydują się na inwestowanie na terenach "problematycznych" wreszcie mają możliwość otrzymać wsparcie, zostaną także objęte szczególnymi działaniami.

Projekt  skierowany jest do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP). Lokalizacja projektu musi znajdować się na obszarze Specjalnej Strefy Włączenia, natomiast siedziba przedsiębiorstwa może znajdować się poza obszarem SSW. Dofinansowanie udzielane będzie wyłącznie projektom o charakterze stacjonarnym, tj. takim, dla których możliwe jest określenie ich lokalizacji na obszarze SSW.

Możliwości finansowania
Na co można przeznaczyć środki?

Katalog wydatków kwalifikowalnych obejmuje:
1) nabycie nieruchomości niezabudowanej (gruntu) i/lub nabycie nieruchomości
zabudowanej (gruntu z budynkiem lub budynku) - w tym prawa użytkowania wieczystego,
pod warunkiem, że łącznie stanowią nie więcej niż 10% całkowitych wydatków
kwalifikowalnych projektu (w przypadku terenów poprzemysłowych i terenów
opuszczonych, na których znajdują się budynki limit ten wynosi 15%)
2) nabycie środków trwałych,
Uwaga! Wydatki poniesione na zakup używanych środków trwałych są kwalifikowalne, jeśli
spełnione są odpowiednie warunki.

3) zakup środków transportu (z wyłączeniem samochodów osobowych) – pod warunkiem, że
stanowią uzupełnienie budżetu projektu (mniej niż 50% całkowitych wydatków
kwalifikowalnych projektu);
4) zakup robót i materiałów budowlanych,
5) nabycie wartości niematerialnych i prawnych (należy z nich korzystać wyłącznie w
przedsiębiorstwie otrzymującym pomoc),
6) dzierżawa/najem instalacji lub maszyn dokonana na podstawie umowy leasingu
finansowego pod warunkiem obowiązkowego zakupu przedmiotu leasingu po wygaśnięciu
umowy,
7) zakup usług szkoleniowych, które dotyczą zielonych i/lub cyfrowych kompetencji ściśle
powiązanych z produktami lub procesami wdrażanymi w przedsiębiorstwie – wydatek ten
nie może stanowić więcej niż 5% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

Kwota wsparcia
Wysokość dofinansowania może wynieść nawet do 60% wydatków kwalifikowalnych w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw. Natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw maksymalny poziom dofinansowania wynosi  50% całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Maksymalna kwota dofinansowania dla projektu wynosi 4 000 000,00 zł (słownie: cztery miliony złotych). 

 Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje się nierównomiernym poziomem rozwoju społecznogospodarczego. Tereny usytuowane wokół aglomeracji szczecińskiej i miasta Koszalin wyróżniają się wysokim poziomem rozwoju. Niestety, na terenach pomorza zachodniego wystepuja także licznie obszary problemowe, oddalone od ośrodków wzrostu tj. obszaru funkcjonalnego Koszalina oraz Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Na tych terenach poziom rozwoju społecznogospodaczego jest zdecydowanie niższy, społeczeństwo nadal zmaga się z problemami strukturalnymi, spowodowanymi likwidacją  Państwowych Gospodarstw Rolnych, a także z brakiem miejsc pracy na obszarach wiejskich.

W 1993 z roku po transformacji ustrojwej zamknęły się ostatnie socjalistyczne przedsiębiorstwa PGR, pół miliona osób zostało bez pracy z dala od ośrodków miejskich. Państwowe Gospodarstwa Rolne odpowiadały także, za zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych pracowników, prowadziły przedszkola, szkoły, kluby, świetlice, straże pożarne. Konsekwencją ich likwidacji  było nawarstwianie się problemów społecznych i gospodarczych..

Negatywnymi skutkami, w szczególny sposób dotknięty został region pomorza zachodniego. Konieczna była interwencja, dlatego została utworzona koncepcja wskazania na obszarze województwa zachodniopomorskiego tzw. Specjalna Strefa Włączenia( została po raz pierwszy wyznaczona w 2014 r. i podlega corocznej aktualizacji). Obejmowała ona gminy zmagajace się z dużym nasileniem problemów społecznych i gospodaczych. Jednym z instrumentow skierowanych do tych samorządów było wparcie w programowaniu i realizacji działań rewitalizacyjnych. Wskazanie obszarów szczególnie wykluczonych pod względem gospodarczym, komunikacyjnym i społecznym pozwala kierować środki unijne do najbardziej potrzebujących gmin.