Odnawialne źródła energii

I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywnoÅ›ci energetycznej. Pomoc skierowana do rolników.

Wykorzystanie odnawialnych źródeÅ‚ energii w gospodarstwie może nie tylko zmniejszyć wpÅ‚yw na Å›rodowisko, ale także przyczynić siÄ™ do redukcji kosztów i niezależnoÅ›ci energetycznej. Instalacja ekologicznych rozwiÄ…zaÅ„ jest kosztowna, dlatego pojawia siÄ™ coraz wiÄ™cej projektow wspóÅ‚finansowanych przez UniÄ™ EuropejskÄ…, które wspierajÄ… spoÅ‚eczeÅ„stwo w modernizacji przedsiÄ™biorstw/ gospodarstw rolnych. Jednym takich projektów jest ,, I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywnoÅ›ci energetycznej."

Program inswetycji ma na celu wykorzystanie energii ze źródeÅ‚ odnawialnych do zmiejszenia presji dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej na Å›rodowisko. Instalacje bÄ™dÄ… wytwarzaÅ‚y energiÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na potrzeby wÅ‚asne beneficjenta, istnieje ograniczenie zdolnoÅ›ci produkcyjnych tych instalacji, aby nie przekraczaÅ‚y ekwiwalentu Å›redniego rocznego zużycia energii elektrycznej i terminczej w danym gospodarstwie. 

Dzięki dofinansowaniu wspierane są inwestycje materialne i niematerialne dotyczące budowy lub zakupu:
1) obszar A – instalacji do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej, lub paliwa gazowego z biogazu z możliwoÅ›ciÄ… zainstalowania magazynu energii;

2) obszar B – instalacji produkujÄ…cych energiÄ™ z promieniowania sÅ‚onecznego wraz z magazynami energii lub instalowania pomp ciepÅ‚a oraz systemów zarzÄ…dzania
energią - limit 200 tys. zł/ beneficjent;

3) obszar C – rozwiÄ…zaÅ„ poprawiajÄ…cych efektywność energetycznÄ… budynków gospodarskich sÅ‚użących produkcji rolnej (termomodernizacja i usprawnienia
instalacyjne budynków gospodarskich sÅ‚użących do produkcji rolnej) - limit 200 tys. zÅ‚/ beneficjent.

Minimalna wysokość kosztów: powyżej 20 tys. zÅ‚.
Maksymalna wysokość kosztów: obszar A i obszar C nie może przekroczyć 1,7 mln zÅ‚; obszar B i obszar C nie może przekroczyć 400 tys. zÅ‚.
Przyznawanie pomocy: Pomoc przyznawana jest w formie zwrotu części kosztów kwalifikowalnych, które zostaÅ‚y poniesione przez beneficjenta.

Nabory wniosków:
Nabory wniosków dla operacji w ramach obszaru A, obszaru B oraz obszaru C bÄ™dÄ… ogÅ‚aszane odrÄ™bnie.

Zaliczka: możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości nieprzekraczającej 50% kwoty przyznanej pomocy (należy o nią zawnioskować we wniosku i może być wypłacana
jednorazowo lub w transzach, w terminie, wysokoÅ›ci i w sposób okreÅ›lony w umowie o przyznaniu pomocy).

Maksymalny dopuszczalny poziom pomocy: 65% kosztów kwalifikowalnych operacji.

Pomoc przyznaje się, jeżeli operacja będzie realizowana w:
1) nie wiÄ™cej niż dwóch etapach – w przypadku operacji w obszarze A;
2) jednym etapie – w przypadku pozostaÅ‚ych obszarów.

Pomoc przyznaje się na operację realizowaną na gruntach stanowiących własność wnioskodawcy lub będących przedmiotem użytkowania wieczystego.
W przypadku obszaru B, inwestycja jest usytuowana na gruntach rolnych zabudowanych lub gruntach do nich bezpośrednio przyległych.
W przypadku realizacji operacji w obszarze C, operacja odbywa się wyłącznie w budynkach służących działalności rolniczej i przyczynia się do redukcji
zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną co najmniej o 30%. Inwestycja objęta operacją ma bezpośredni związek z działalnością rolniczą
prowadzonÄ… w gospodarstwie.

Termin składania wniosku o płatność:
Wniosek o pÅ‚atność należy zÅ‚ożyć w terminie nie później niż 24 lub 36 miesiÄ™cy od zawarcia umowy o przyznaniu pomocy. W przypadku operacji realizowanych w dwóch etapach, wniosek o pÅ‚atność poÅ›redniÄ… należy zÅ‚ożyć nie później niż 24 miesiÄ™cy od zawarcia umowy.

Wysokość płatności: Płatność pośrednia wynosi 75% łącznej planowanej wysokości pomocy. Płatność końcowa wynosi 25% łącznej planowanej wysokości pomocy.

Dowiedz się więcej

Sektor doradztwa, którym jesteś zainteresowany:

Wiadomość została wysłana.