Data: 15.08.2024

Automatyzacja i robotyzacja w MŚP

Automatyzacja i robotyzacja w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) stają się kluczowymi czynnikami zwiększania efektywności, konkurencyjności i elastyczności na dynamicznie zmieniającym się rynku. Dzięki nowoczesnym technologiom, nawet mniejsze firmy mogą wdrażać rozwiązania, które pozwalają na optymalizację procesów produkcyjnych, redukcję kosztów oraz poprawę jakości produktów i usług. Automatyzacja i robotyzacja otwierają przed MŚP nowe możliwości, umożliwiając im szybkie reagowanie na potrzeby klientów, rozwój innowacji oraz lepsze zarządzanie zasobami. Wprowadzenie tych technologii staje się nie tylko szansą, ale i koniecznością dla utrzymania przewagi konkurencyjnej w erze cyfrowej.

Projekt ,,Automatyzacja i robotyzacja w MŚP"  może być kompleksowym wsparciiem MŚP w procesie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów..

DLA KOGO JEST TEN PROJEKT? 
O dofinansowanie projektów w ramach naboru mogą ubiegać się mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie makroregionu Polski Wschodniej, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińskomazurskiego lub mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (m. st. Warszawa, oraz powiaty: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński).

KIEDY RUSZA NABÓR WNIOSKÓW? 
Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od 1 sierpnia do 26 września 2024 r.

JAKIE PROJEKTY MOGĄ OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE? 

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które obejmują:
1) przeprowadzenie audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa oraz opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 (mapa drogowa). Przeprowadzenie audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej i opracowanie mapy drogowej następuje przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
2) wdrożenie działań wynikających z opracowanej mapy drogowej, których efektem będzie wdrożenie innowacji w procesie produkcji

Dofinansowany projekt musi dotyczyć automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji, przy czym proces produkcji obejmuje następujące etapy:
1. technologiczny (przekształcanie nakładów pracy i środków w produkty, w tym prace inżynieryjne i związane z nimi testy techniczne, analizy i certyfikacja jako wsparcie produkcji),
2. magazynowanie surowców wykorzystywanych w procesie technologicznym,
3. transport wewnętrzny, tj. zaopatrzenie linii produkcyjnej, odbiór produktów gotowych z produkcji,
4. kontroli jakości wyprodukowanych produktów,
5. pakowania

JAKA JEST WYSOKOŚĆ WSPARCIA?


Maksymalna wartość dofinansowania na koszty związane z przeprowadzeniem audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowanie mapy drogowej wynosi 70 000 PLN (słownie: siedemdziesiąt tysięcy złotych).
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 3 mln PLN (słownie: trzy miliony złotych).
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych w projekcie wynosi 200 000 PLN (słownie: dwieście tysięcy złotych).
Łączne dofinansowanie przekazane Beneficjentowi w formie zaliczki nie może przekroczyć 40% dofinansowania

Maksymalna intensywność dofinansowania UE w projekcie wynosi:
1) w zakresie regionalnej pomocy inwestycyjnej maksymalna intensywność dofinansowania określona została w § 3 i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027 (Dz. U. poz. 2422);
2) w zakresie kosztów objętych pomocą na usługi doradcze na rzecz MŚP - dla usług doradczych niezbędnych do wdrożenia mapy drogowej - 50% kosztów kwalifikowalnych;
3) w zakresie kosztów objętych pomocą de minimis - dla usług doradczych związanych przeprowadzeniem audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowaniem mapy drogowej, usług doradczych niezbędnych do wdrożenia mapy drogowej, usług szkoleniowych oraz ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki 85% kosztów kwalifikowalnych.

Wsparcie na usługi szkoleniowe i doradztwo udzielane jest w formie dotacji bezzwrotnej, natomiast finansowanie inwestycji (regionalna pomoc inwestycyjna) nastąpi w formie dotacji warunkowej.
Koszty usług polegających na przeprowadzeniu audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowaniu mapy drogowej są kwalifikowalne, jeżeli zostaną poniesione nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku oraz usługi te zostały przeprowadzone przez wyspecjalizowany podmiot w zakresie audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej i mapy drogowej.

Implementowanie procesów robotyzacji i automatyzacji jest obecnie niezbędne, z powodu m.in.: niedoboru pracowników, konieczności utrzymania stałego poziomu jakości oraz produkcji w krótkich niepowtarzalnych seriach. Najistotniejszą zaletą automatyzacji i robotyzacji jest możliwość pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzięki temu zwiększa się wydajność produkcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów pracy oraz nadmiernego obciążania pracowników. Dowiedź się jak wziąć udział w projekcie i podążaj za nowoczesnymi rozwiązaniami.