Bony na innowacje
Innowacja to dynamiczny proces, który obejmuje tworzenie i wdrażanie nowych pomysłów, produktów, usług lub procesów w celu sprostania istniejącym wyzwaniom lub wykorzystania nowych możliwości. Innowacje mogą występować w różnych dziedzinach, w tym w technologii, biznesie, opiece zdrowotnej, edukacji i nie tylko.
Finansowanie innowacji może być złożonym procesem, który wymaga starannego rozważenia różnych źródeł finansowania i strategii. Koszty wprowadzenia innowacji mogą być ogromne, dlatego warto korzystać z oferowanego wspracia.
Przykładem takiego wsparcia jest dotacja,,Bony na Innowacje" skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw na terenie województwa małopolskiego.
Udzielone w ramach projektu wsparcie, przeznaczone jest na zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych (element obowiązkowy projektu) oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu/ procesu biznesowego (lub ich połączenia). Produkt ten powinna wyróżniać nieszablonowość, nie może on powielać istniejących już schematów, tzn. powinien znacząco różnić od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa. Jednym z rezultatów projektu będzie wprowadzenie tego produktu do użytku przez dane przedsiębiorstwo. Usługi proinnowacyjne mogą występować w projekcie wyłącznie jako element uzupełniający usług badawczo-rozwojowych.
Zakup usług badawczo-rozwojowych obejmuje: prowadzenie badań, testów i doświadczeń, w tym opracowywanie prototypów, demonstracje, projekty pilotażowe, testowanie
i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania.
Zakup usług proinnowacyjnych obejmuje:
- wykonanie projektu wzorniczego, obejmującego opracowanie cech technicznych, użytkowych lub estetycznych danego produktu, bądź też wykonanie projektu inżynierskiego,
- zaawansowane badania rynkowe i analizy przedwdrożeniowe,
- ocenę zgodności wyrobów przed ich wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku, obejmującą badanie, sprawdzenie zgodności z wymaganiami lub certyfikację,
- usługi związane z ochroną własności intelektualnej, w związku z uzyskaniem prawa ochrony własności przemysłowej, tj. patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych.
- wartość projektu – do 300 000 zł,
- intensywność wsparcia –do 85%,
- zaliczka do 50%.
Innowacyjność wynika z połączenia kreatywności, rozwiązywania problemów i wspierającego środowiska. Wiąże się z przekształcaniem pomysłów w namacalne rozwiązania, które przynoszą wartość jednostkom, organizacjom i społeczeństwu. Oto kluczowe źródła i czynniki, które przyczyniają się do powstania innowacji:
- Kreatywność: Kreatywność indywidualna: Innowacje często biorą się z kreatywnego myślenia i pomysłowości jednostek, które generują nowatorskie pomysły i podejścia do wyzwań.
- Zróżnicowane perspektywy: Zachęcanie do różnorodności w myśleniu, pochodzeniu i doświadczeniu może stymulować kreatywne myślenie i prowadzić do innowacyjnych rozwiązań
- Dociekliwość: Kultura, która zachęca do ciekawości i eksploracji, sprzyja środowisku, w którym jednostki aktywnie starają się zrozumieć i sprostać wyzwaniom.
- Identyfikacja potrzeb: Innowacje często wynikają z identyfikacji niezaspokojonych potrzeb lub rozwiązywania istniejących problemów w bardziej efektywny lub wydajny sposób.
- Innowacje w różnych dziedzinach często wynikają z badań naukowych, które odkrywają nową wiedzę, zasady lub technologie.
- Badacze i deweloperzy mogą eksperymentować z prototypami, aby testować i udoskonalać koncepcje.
- Przełomy technologiczne: Postępy w technologii, takie jak nowe materiały, moc obliczeniowa lub narzędzia komunikacyjne, często napędzają innowacyjne rozwiązania.